افزایش واکنش های حساسیتی به دلیل آلودگی هوا | بیماری

: تحقیقات جدید نشون میده که آلودگی هوا باعث شدید شدن عکس العمل های حساسیتی می شه.

: افزایش عکس العملای حساسیتی به دلیل آلودگی هوا

اختصاصیآکا ایران: 

تحقیقات جدید نشون میده که آلودگی هوا باعث شدید شدن عکس العمل های حساسیتی می شه. الان افراد خیلی از حساسیت و مشکلات به وجود اومده به وسیله اون رنج می برن و به دلیل افزایش آلودگی هوا هرروز به تعداد این افراد اضافه می شه. اگه شمام جزو این افراد هستین باید بدونین که دلیل اصلی شدت گرفتن خیلی از عکس العمل های حساسیتی مثل عطسه و آبریزش بینی آلودگی هوا هستش.

کارشناسان علم پزشکی مدت زیادیه که در مورد احتمال اثر آلودگی هوا بر افزایش عکس العمل های حساسیتی تحقیق می کنن و دلیل احتمالی افزایش علائم بالینی مبتلایان به حساسیت رو این مسئله می دونن اما تا الان دلیل این رابطه و چگونگی اثر آلودگی بر حساسیت در پرده ابهام قرار داشت. حالا خوبیش اینه آخرین تحقیقات انجام شده در این مورد، آخرسر دلیل این مشکل قدیمی رو دقیقاً مشخص کرده.

 یافته های تحقیقات نامبرده که در نشست هرساله انجمن شیمیدانای آمریکایی به اطلاع عموم رسیده، پروسهای شیمیایی اثر آلودگی هوا بر عکس العمل های حساسیتی و همین طور اثرات و علائم بالینی اونو به صورت کامل توضیح میدن. براساس این یافته های الان دو نوع عامل آلوده کننده کلی در هوای تنفسی ما هست که یکی از این عوامل از ترکیب دود با رطوبت هوا و مه حاصل می شه و دیگری گاز اوزون (O3) است. این دو عامل خیلی راحت با گاز دی اکسید نیتروژن که به وسیله خودروهای دیزل فت و فراوون تولید می شه، ترکیب شده و باعث ایجاد تغییراتی در ساختار شیمیایی عوامل حساسیت زا می شن و اونا رو تقویت می کنن.

 واسه به دست آوردن این یافته های، گروه تحقیقاتی موسسه شیمی مکس پلانک در آلمان، به کمک مثل سازی کامپیوتری و بررسی دقیق در آزمایشگاه، اثر شیمیایی ترکیب اوزون و دی اکسید نیتروژن بر Bet v 1 (شناخته شده ترین عامل ایجاد حساسیت) رو به دقت موردمطالعه قراردادند. این تحقیقات نشون داد که گاز اوزون باعث تسریع اکسیداسیون اسیدهای آمینه ی تشکیل دهنده Bet v 1 موسوم به تریوسین شده و این روند به استواری پروتئینای Bet v 1 کمک می کنه.

در مرحله بعد این عوامل حساسیت زای تقویت شده با دی اکسید نیتروژن عکس العمل شیمیایی انجام میدن و اینجوری خاصیت چسبندگی اونا شدیدا افزایش پیدا می کنه درنتیجه سیستم ایمنی بدن آدم واسه دفع این عوامل به فعالیت بیشتری نیاز داره و این فعالیت بیشتر باعث شدید شدن نشونه هایی مانند عطسه و آبریزش بینی هستش. به دلایل ذکرشده در روزای گرم و مرطوب توأم با مه افراد دارای حساسیت، عکس العمل های حساسیتی به مراتب شدیدتری نشون میدن.

البته این همه داستان نیس و به گفته محققان دو عامل ذکرشده، دلایل اصلی تغییرات جهانی آب وهوا هستن و این تغییرات هم به نوبه خود باعث طولانی تر شدن فصلای مشخصی از سال و درنتیجه افزایش اندازه حساسیتای فصلی می شن.

خوبه به خاطر داشت باشیم که مقصر اصلی این تغییرات آب وهوا و آلودگی محیط زیست آدما هستن. با در نظر گرفتن پیچیدگیای سیستم ایمنی بدن آدم، منطقی نیس اگه فکر کنیم که می تونیم خیلی راحت به آلوده کردن محیط زیست ادامه بدیم و هیچ عواقبی هم برامون نداشته باشه.

جفت و جور شده به وسیله : محسن یزدانی

منبع :

Author: ماه نشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *