افزایش چربی های خون(۱) | بیماری

همونجوریکه میدونیم افزایش چربیای خون درزمان سالای گذشته گسترش زیادی داشته. کنترل و پایش چربیای خون از اون جهت که خطر بیماریای قلبی و عروقی رو زیاد می کنه مهم خاص س. شاید شمام شنیده باشین که یکی از اقوام یا دوستان تون از بالا بودن کلسترول و یا تری گلیسرید خون رنج می بره.  درزمان چند نوشته تلاش شده که با زبانی ساده به تعریف، تشخیص، مشکلات و درمان این مریضی پرداخته شه.

تعریف

کلسترول یه نوع از چربیه که در همه سلولای بدن شما پیدا میشه. بدن شما از کلسترول استفاده می کنه تا یه سلول سالم داشته باشه، علاوه بر اون، کلسترول در ساخت اجناس لازم بدن مانند هورمونا نقش داره.

اما وقتی که کلسترول خون زیاد میشه، چربی در سطح رگ رسوب می کنه. در آخرً این رسوبا جریان طبیعی خون رو دچار مشکل می کنن و در این حالت، قلب شما به اندازه کافی خون غنی از اکسیژن دریافت نمیکنه و خطر حمله قلبی افزایش پیدا می کنه. با مکانیزمی مشابه، کاهش پیدا کردن جریان خون به مغز هم می تونه منتهی به سکته مغزی شه. کلسترول خون بالا تا حد زیادی قابل پیشگیری و درمانه. یه رژیم غذایی سالم ، ورزش منظم و بعضی وقتا دارو درمانی منتهی به کاهش کلسترول بالای خون می شن.

علائم

کلسترول بالا معمولا هیچ نشونه هایی نداره. انجام آزمایش خون تنها راه تعیین کلسترول بالا هستش.

چه وقتی باید به دکتر مراجعه کرد؟

معمولا پیشنهاد می شه که در سن ۲۰ سالگی از دکتر خود درخواست یه آزمایش خون جهت اندازه گیری اندازه کلسترول کنین. بعد این آزمایش رو دست کم هر ۵ سال یه بار تکرار کنین. اگه یافته های آزمایش شما در محدود طبیعی نباشن، دکتر شما آزمایشات مکرری رو پیشنهاد می کنه. هم اینکه اگه سابقه خانوادگی کلسترول بالا و یا دیگه عوامل خطر مانند مصرف سیگار و یا دیابت در شما وجود داشته باشه، دکتر شما آزمایشات مکرری رو پیشنهاد می کنه.

دلیل

کلسترول به وسیله چسبیدن به یه سری پروتئین در خون منتقل می شه. به این ترکیب پروتئین و کلسترول لیپوپروتئین می گن.

شکلای جور واجور مختلفی از این لیپوپروتئینا بسته به نوع کلسترولی که حمل می کنن هست :

* لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL):

LDL یا کلسترول بد، ذرات کلسترول رو در طول بدن شما منتقل می کنه.  LDL ساخته شده با اتصال به دیواره شریانا، اونا رو سخت و تنگ می سازه .

* لیپوپروتئین با چگالی بسیار پایین(VLDL):

این نوع لیپوپروتئین شامل بالاترین اندازه تری گلیسریده. تری گلیسرید یه جور چربی موجود در خونه. VLDL  هم مثل LDL ذرات کلسترولی رو بزرگ تر ساخته و منتهی به تنگ و باریک شدن رگای خونی می شه. اگه شما تحت درمان کلسترول بالای خون هستین ولی بازم دچار سطوح بالای VLDL هستین، به درمان اضافه تری جهت کم کردن این لیپوپروتئین نیاز دارین چراکه این نوع از لیپوپروتئین، شامل مقادیر زیادی تری گلیسریده.

* لیپوپروتئین با چگالی بالا(HDL):

 HDL یا کلسترول خوب، کلسترول اضافی رو ورداشته و به کبد بر می گردونه.

عوامل قابل کنترل زیادی مانند" نبود جنب و جوش، چاقی و رژِیم غذایی ناسالم منتهی به LDL بالا و HDL پایین می شن. فاکتورهای غیر قابل کنترل هم در این قضیه نقش دارن؛ مثلا بعضی فرایندای ژنتیکی و ارثی می تونن باعث شن که سلولا نتونن LDL  رو از سطح خون جمع آوری کنن و یا می تونن منتهی به تولید بسیار زیاد کلسترول به وسیله کبد شن.

عوامل خطر

در صورت داشتن هر کدوم از عوامل خطر زیر احتمال دچار شدن به کلسترول بالا و در آخرً دچار شدن به مریضی قلبی زیاد می شه:

* مصرف سیگار

مصرف سیگار به دیواره رگای خونی آسیب میرسونه و منتهی به  رسوب  ذرات چربی در دیواره عروق می شه. هم اینکه سطوح HDL  یا کلسترول خوب رو کم می کنه.

* چاقی

داشتن BMI  نمایه توده بدنی ۳۰ یا بالاتر شما رو مستعد دچار شدن به کلسترول خون بالا می کنه. BMI بدین صورت محاسبه می شه که وزن خود رو طبق کیلوگرم بر مجذور قدتون طبق متر تقسیم می کنین . عددی که بدست میاد BMI اسمشه. درصورتی کهBMI محاسبه شده :

کمتر از ۱۹ باشه ، کمبود وزن دارین و لاغرین.

بین ۱۹ تا ۲۵ باشه ، وزن طبیعی دارین و در محدوده سلامت وزنی هستین.

بین ۲۵ تا ۳۰ باشه ، اضافه وزن دارین.

بیشتر از ۳۰ باشه، چاق هستین.

* رژیم غذایی ناسالم

غذاهایی که غنی از کلسترول هستن مانند گوشت قرمز پُرچرب و لبنیات پُرچرب، کلسترول کلی بدن رو زیاد می کنن. هم اینکه خوردن چربی اشباع موجود در بعضی غذاهای حیوونی و چربی ترانس موجود در بعضی شیرینیا منتهی به افزایش کلسترول شما می شن.

* فعالیت بدنی کم

فعالیت بدنی به افزایش کلسترول خوب و کاهش کلسترول بد کمک می کنه. نداشتن فعالیت بدنی کافی، شما رو در خطر افزایش کلسترول خون قرار میده.

* فشار خون بالا

فشار خون بالا به دیواره شریانا آسیب وارد کرده و منتهی به تسریع رسوب ذرات چربی در عروق می شه.

* دیابت

قند خون بالا منتهی به افزایش کلسترول بد و کاهش کلسترول خوب می شه. هم اینکه قند خون بالا به دیواره عروق آسیب میرسونه.

* داشتن سابقه خانوادگی مریضی قلبی

اگه والدین و یا آبجی و داداش شما قبل از سن ۵۵ سالگی دچار مریضی قلبی شدن، داشتن کلسترول بالا شما رو مستعد دچار شدن به مریضی قلبی می سازه.

اگه می خواین با پزشکان سایت درباره این مریضی مشورت کنین، اینجا رو کلیک کنین.

*

منبع : tebyan.net

Author: ماه نشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *