افزایش و کاهش فشارخون در بارداری + راه درمان | تغذیه سالم

افزایش و کاهش فشارخون در بارداری + راه درمان

افزایش و کاهش فشارخون در بارداری + راه درمان

دکتر شیرین نیرومنش*: اندازه گیری فشارخون خانوم باردار در هر ویزیت به طور کامل لازمه و طبیعی بودن اون یکی از عوامل مهم سلامت مادر و جنین حساب می شه. توجه به اندازه فشارخون مادر به ا ین دلیله که افزایش غیرعادی فشارخون به سرعت شناسایی شه. از طرفی، علائم خطرناک دیگری هم وجود دارن که اگه با فشارخون بالا همراه شن، تهدید کننده زندگی مادر و جنین هستن.

وقتی فشارخون بزرگ یا سیستول مساوی یا بیشتر از ۱۴۰ و فشارخون کوچیک یا دیاستول مساوی یا بیشتر از ۹۰ میلی متر جیوه باشه، دکتر میفهمه مریض دچار افزایش فشارخونیه که نیاز به کنترل داره. البته واسه تایید افزایش فشارخون، باید ۶ ساعت بعد فشارخون مریض دوباره اندازه گرفته شه و اگه بازم مقدار ۹۰/۱۴۰ تکرار شه، بارداری پرخطر حساب می شه.

 

مبتلایان به فشارخون می تونن باردار شن

بعضی از خانوما قبل از بارداری فشارخون بالایی دارن و دارو مصرف می کنن. این افراد می تونن باردار شن ولی حتما باید تحت نظر دکتر باشن چون احتمال اینکه بارداری باعث شدید شدن فشارخون شه، هست. در این افراد احتمال سوار شدن مسمومیت بارداری روی فشارخون بالا، زیاده. مسمومیت بارداری با دفع پروتئین یا آلبومین از کلیه ها همراه س. در این مواقع خطر مریض رو تهدید می کنه و حتما واسه کنترل شرایط، مریض باید در بیمارستان بستری شه.

فشارخون بالا و پره اکلامپسی یا مسمومیت بارداری در همه خانمای باردار مشاهده نمی شه. کلا، بدن خانمای باردار از نظر فیزیولوژی دچار تغییرات زیادی می شه که خود رو با شرایط نوین وفق میده ولی در بعضی از خانوما تغییرات ایجادشده به گونه ایه که فشارخون از حد طبیعی بیشتر می شه.

عوامل افزایش فشارخون در بارداری

وزن زیاد، سابقه فامیلی افزایش فشارخون، بارداری در سنین بالا به خصوص بعد از ۳۵ سالگی، بارداری در سنین خیلی پایین، دچار شدن به مریضی دیابتیک (دیابت احتمال بروز فشارخون طولانی و مسمومیت بارداری رو زیاد می کنه.) و بارداری شکم اول خانوما رو مستعد دچار شدن به فشارخون بالا می کنن.

فشارخون بالا در بارداری قابل پیشگیریه!

فشارخون بالا یا مسمومیت بارداری ممکنه در فردی که هیچ کدوم از عوامل خطر رو نداره، دیده شه ولی آدمایی که یکی از عوامل خطر ذکرشده رو دارن باید قبل از بارداری نسبت به رفع یا کنترل اون دست به کار شن. خانوما بهتره بارداری رو به تعویق نیندازند. بهترین سن واسه بارداری قبل از ۳۵ سالگیه. البته بارداری قبل از ۱۸ سالگی اصلا پیشنهاد نمی شه.

خانومای باردار باید تا ماه هفتم بارداری هر ماه یه بار واسه کنترل و بررسی سلامت خود و جنین به دکتر مراجعه کنن. بعد با نظر دکتر معاینات به هر ۲ هفته یه بار و در ماه آخر بارداری به هر هفته یه بار می رسه، ولی در خانمایی که فشارخون بالا دارن یا اضافه وزن غیرعادی در اونا دیده می شه شاید لازم باشه با نظر دکتر دفعات معاینات زیاد شه. (اضافه وزن زیادی هم عامل هشداردهنده حساب می شه) در وقتی که خطر زیاد سلامت مادر و جنین رو تهدید می کنه، ممکنه دکتر بارداری رو زودتر از موعد پایان بده.

تاثیر فشارخون روی سلامت مادر و جنین

فشارخون زیاد ممکنه روی سلامت و رشد جنین تاثیر بزاره. از مشکلات دیگه فشارخون بالا و مسمومیت بارداری میشه به کاهش مایع آمنیوتیک و زایمون زودرس اشاره کرد. خطرهای زیادی هم مادر رو تهدید می کنه، به خصوص در مسمومیت بارداری زمان برده احتمال تاری دید، سردرد، درد در ناحیه معده، مشکلات کبدی، خونریزی دستگاه گوارشی، مشکلات انعقادی و کاهش پلاکت، تشنج، خونریزی مغزی و مرگ هست.

دوری از غذاهای پرنمک

بعضی از تحقیقات نشون داده تغذیه تاثیر چندانی در پیشگیری از فشارخون در بارداری و مسمومیت بارداری و… نداره، ولی تجربه نشون داده مواد مغذی شور و پرنمک می تونن باعث افزایش فشارخون در بارداری شن. رژیم غذایی ایرانیا شامل نمک فراوانیه و پیشنهاد به همه اقشار جامعه از کودک تا مرد و زن و… اینه که اندازه مصرف نمک رو محدود کنن.

خانمای باردار علاوه بر کم نمک کردن غذاهای خود باید مراقب اضافه وزنشون در طول دوران بارداری باشن و اگه هم دچار اضافه وزن هستن، قبل از بارداری نسبت به کاهش اون دست به کار شن. مریضی دیابت هم باید کنترل شه. تحقیقات نشون داده آدمایی که لبنیات و کلسیم کافی استفاده می کنن، کمتر دچار افزایش فشارخون بارداری می شن. اگه خانوم باردار به دلیل مشکلات گوارشی نمی تونه از لبنیات استفاده کنه باید مکمل کلسیم مصرف کنه.

فشارخون بعد از بارداری؛ افزایش یا کاهش؟

فشارخون بالای مادرانی که دچار مسمومیت بارداری هستن به فاصله چند روز بعد از زایمون یا بیشترین حد بعد از ۶ هفته به حد طبیعی برمیگرده. تا ۲ ماه بعد از زایمون فشارخون مادر باید کنترل شه، اما در بعضی از مادران این اتفاق نمی افته. زنائی که سن بالایی دارن، چاق هستن و سابقه فشارخون خانوادگی در اونا هست، بیشتر در برابر فشارخون طولانی هستن. درصورتی که ۶ هفته بعد از زایمون فشارخون به حد طبیعی برنگردد و در حد ۹۰/۱۴۰ بمونه این فرد، مریض گرفتار به فشارخون طولانی حساب می شه و احتمال تکرار فشارخون بالا در بارداری و مریضی پره اکلامپسی در اون زیاد میشه. هم اینکه احتمال اینکه آبجی این مریض در بارداری دچار مشکلات مشابه شه، هست.

افت فشارخون هم داریم

افت فشارخون هم در خانمای باردار زیاد مشاهده می شه ولی خطر اون مانند افزایش فشارخون نیس. بعضی از خانوما در ۳ ماهه اول به دلیل تهوع و استفراغ نمی تونن مایعات کافی استفاده کنن و ممکنه دچار افت فشارخون به وجود اومده به وسیله کمبود مایعات بدن شن. در این مواقع واسه کاهش تهوع و استفراغ رژیم غذایی باید عوض شه؛ خوردن ادویه جات، نوشابه های گازدار و غذاهای پرچرب و سنگین ممنوعه.

اواسط بارداری هم افت فشارخون مختصری هست؛ یعنی ممکنه حدود ۱۰ تا ۲۰ میلی متر جیوه کم بشه که طبیعیه و مشکل زیادی واسه خانمای باردار ایجاد نمی کنه، فقط ممکنه در تغییرات وضعیتی یعنی از حالت خوابیده به نشسته یا نشسته به وایس تاده دچار مشکل شن. این افراد ممکنه در اثر افت فشارخون یهویی دچار سیاهی رفتن چشما و سرگیجه شن. مصرف مایعاتی مانند شیر، آبمیوه و غذاهای مایع کمک می کنه اندازه مایع خون هم زیاد شه و به دنبال اون فشارخون بالاتر بره.

*متخصص بیماریای زنان و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

جمع آوری : iranstyle.ir

.

منبع :

Author: ماه نشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *