افزایش و مغذی کردن شیر مادر با طب سنتی | طب ایرانی

مصرف گیاهان دارویی مانند برگ گشنیز، تخم رازیانه، اسفناج و حریره بادام و جو در افزایش و مغذی کردن شیر مادر موثره.

شیر مادر بهترین غذا واسه کودک و باعث تقویت اعضاء اصلی، فربهی و تنومندی کودکه. شیر صالح شیریه که معتدل القوام باشه اینطوری که قطره ای از شیر رو بر ناخن چکانده، اگه جاری شد، شیر رقیقه، اگه ثابت موند، شیر غلیظ بوده و اگه میل به جاری شدن داشت و وایساد، معتدله. شیر مادر باید معتدل المقدار، سفید رنگ، خوشبو، طعم اون شیرین باشه و کف زیادی نداشته باشه. گندم، برنج، ذرت، گوشت بره، ماهی  تازه، ماش، کاهو، اسفناج، بادام و فندق از غذاهای مناسب مادر شیرده در دوران شیردهیه.

 

براساس طب سنتی و مکمل، در دوران شیردهی گیاهان دارویی عموما با سه هدف مصرف می شن :

۱- افزایش ترشح شیرمادر و غنی و مغذی تر شدن اون

۲- بهبود التهابات و شقاق پستون به وجود اومده به وسیله مکیدن نوزاد

۳- درمان اسپاسم و دل پیچه نوزادان

 

افزایش تولید و ترشح شیر مادر

* دانه «خار مریم» از زمانای قدیم در طب سنتی سرزمینای جور واجور به خاطر افزایش شیر مادران استفاده می شده، اینجوری که یه قاشق چایخوری از دانه ها رو تو یه لیوان آب به مدت ۱۰ دقیقه جوشونده و آب حاصل از اون مصرف می شه.

* دانه های کنجد هم براساس منابع سنتی یکی از گیاهان موثر در افزایش ترشح شیره و علاوه بر این، دانه های کنجد به افزایش ارزش غذایی شیر مادر هم کمک می کنه.

*زیره مشکی و زیره سبز توانایی افزایش ترشح شیر از غدد سازنده اونو در مادران شیرده دارن. این گیاه در بهبود اسپاسم و کولیک مادر و نوزاد هم به درد بخور هستش. واسه مصرف این دو گیاه باید نصف قاشق چای خوری از دانه های آسیاب شده هر کدوم از اونا رو تو یه فنجون آب، دم کرده و بعد از غذا خورد.

توجه: عرق یا اسانس این گیاه در دوران بارداری و شیردهی منع مصرف داره.

شیر مادر باید معتدل المقدار، سفید رنگ، خوشبو، طعم اون شیرین باشه و کف زیادی نداشته باشه. گندم، برنج، ذرت، گوشت بره، ماهی تازه، ماش، کاهو، اسفناج، بادام

و فندق از غذاهای مناسب مادر شیرده در دوران شیردهیه

* دانه های شنبلیله هم یکی از بهترین گیاهان دارویی جهت افزایش شیر مادره. دانه های این گیاه پر از ترکیبات فیتواستروژن بوده که باعث تحریک غدد شیری و تولید بیشتر شیر مادر می شه.  واسه به کار گیری این گیاه باید یه قاشق چایخوری از دانه های آسیاب شده این گیاه رو تو یه فنجون آب، دم کرده و بعد از غذا خورد.

* در طب سنتی ایران و خیلی از ملل از برگای گشنیز بدین منظور استفاده شده.

* تخم رازیانه یکی دیگه از معروف ترین داروهای طبیعی به خاطر افزایش شیر مادرانه. ترکیب آنتول موجود در این گیاه از جاده دوپامینی باعث افزایش ترشح شیر از غدد شیری می شه.

در کشورای جور واجور جهان از جمله ایران فرآورده های دارویی صنعتی خیلی از این گیاه دارویی به همین منظور هست، از جمله قطره و قرص شیرافزا که شامل دانه رازیانه ( ۵۰درصد)، دانه زیره سبز(۲۰درصد)، دانه شنبلیله ( ۲۰درصد) و شید (۱۰درصد) هستش. البته جفت و جور هر کدوم از این اجزا با همین نسبت و مصرف دم کرده اونم اثرات بسیار شاخصی در افزایش شیر مادر داره. علاوه بر اون این گیاه و فرآورده های دارویی اون به دلیل اثرات ضد اسپاسم باعث بهتر شدن نفخ و دل پیچه نوزادان هم می شه.

 

مغذی تر شدن و افزایش حجم شیر مادر

* گندم به خصوص جوونه ی اون

* اسفناج

* حریره بادام و جو

* نارگیل

* فندق

 

بهبود التهابات و شقاق پستون به وجود اومده به وسیله مکیدن نوزاد

* روغن گل مغربی هم براساس منابع طب سنتی خیلی از کشورها در درمان التهابات پستون در دوران شیردهی خوبه و اثرات ترمیمی و ضد التهابی داشته و هم در بهبود تعادل هورمونی مادران خیلی خوبه. کپسولای حاصل از روغن این گیاه به صورت روزانه مصرف می شه.

* هم اینکه جوشونده گیاه کلم به صورت موضعی باعث بهتر شدن این التهابات می شه.

تدابیری واسه اصلاح شیر ناصالح

* اگه شیر غلیظ و بد بو باشه، خوردن غذای لطیف، ورزش معتدل، شستشو بدن با آب گرم و مصرف غذای خوشبو تو صیه می شه.

* هر گاه شیر مادر رقیق باشه، استراحت و آرامش و زیاد خوابیدن، ورزش نکردن، خوردن غذاهای تولید کننده خون غلیظ پیشنهاد می شه.

* اگه شیر مادر کم باشه، دلیل اون گرما یا برودت یا کم غذا خوردنه:

– واسه رفع گرما خوردن اسفناج، ماش و برنج پیشنهاد می شه.

– اگه از برودت (سردی بدن) باشه، مصرف زردک (هویج ایرونی) خوبه.

 

براساس آیات قرآن کل دوره بارداری و شیردهی ۳۰ ماهه که مدت شیردهی نوزادی که خام نباشه، یه سال و نه ماه محاسبه می شه و مادرانی که بخوان به راه کامل به فرزندان خود شیر بدن لازمه ۲ سال تموم به اونا شیر بدن.

 

اخطار

با وجود اثرات به درد بخور گیاهان دارویی درزمان دوران شیردهی و افزایش شیرمادر، مصرف این گیاهان باید با احتیاط و مشاوره با دکتر داروساز انجام شه، چون بعضی از گیاهان هم می تونه باعث کاهش ترشح شیر مادر شده و هم بعضی از راه شیرمادر می تونن به نوزاد منتقل و باعث بروز مشکلات جانبی در نوزاد شن.

فرآوری: مریم مرادیان نیری


منابع:

ایسنا – دکتر محمدحسین فرزایی، متخصص داروسازی سنتی

تسنیم – مرضیه قرائتی، دستیار تخصصی طب سنتی

 

Author: ماه نشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *