افزایش وزن در افراد لاغر با طب سنتی | طب ایرانی

زیاد شدن وزن در افراد لاغر با طب سنتی

به چه دلیل رژیمای غذایی طب نوین واسه همه افراد لاغر، زیاد شدن وزن موفقیت آمیز و پایداری رو به ثمر نمی بیارن؟ یکی از دلیلای شکست در درمان لاغری، پیروی از رژیم غذایی زیاد شدن وزن بدون در نظر گرفتن

مزاجه.

ممکنه در دور و بر شما افراد لاغری باشن که در آرزوی زیاد شدن وزن هستن و با وجود تجربه کردن رژیمای غذایی جورواجور به همراه مکملای رنگارنگ، زیاد شدن وزن زیادی رو تماشاگر نبوده ان و در آخر ناامید از زیاد شدن وزن، به رژیم غذایی عادی خود برگشته ان. به احتمال زیاد متخصصین تغذیه در طول تجربه کاری خود به این نتیجه رسیدن که زیاد شدن وزن مشکل تر از کاهش وزن است. بعضی وقتا با همه مراقبتای غذایی و به کار گیری داروهای جورواجور، فرد ممکنه زیاد شدن وزن کمی داشته باشه و با یه استرس و تغییر پیش اومده در وضعیت زندگی خود، همون وزن به دست آورده رو از دست بده. اما به راستی به چه دلیل رژیمای غذایی طب نوین واسه همه افراد لاغر، زیاد شدن وزن موفقیت آمیز و پایداری رو به ثمر نمی بیارن؟ یکی از دلیلای شکست در درمان لاغری، پیروی از رژیم غذایی زیاد شدن وزن بدون در نظر گرفتن مزاجه. هر فردی بسته به عوامل ژنتیکی و محیطی دارای مزاجای مختلفیه. مزاجا با در نظر گرفتن سن، فصل، رژیم غذایی، بروز مریضیا و … می تونن تغییر کنن.

 

علائم سوء مزاج صفراوی

هر مزاج دارای دو علامت عینی (نشونه هایی که از ظاهر فرد نمایانه) و ذهنی (نشونه هایی که با سوال از مریض به اونا دست پیدا میکنیم) هستش.

علائم عینی: ۱) اندام لاغر عضلانی ۲) پوست شفاف زرد ۳) موهای زبر و فرفری ۴) گوشه چشم مایل به زردرنگ ۵) قفسه سینه پهن و کمی عضلانی

علائم ذهنی: ۱) تلخی طعم دهن به خصوص در صبحگاه ۲) ترشح بزاق کم، دهن خشک، تشنگی فراوون ۳) ادرار زرد، غلیظ و سوزاننده ۴) هضم سریع غذا و اشتهای زیاد ۵) سردرد تو یه طرف گیجگاه ۶) یبوست در بعضی از افراد ۷) زود عصبانی شدن ۸) ریزش مو زیادتر از اندازه طبیعی ۹) خواب کم

البته انتظار نمی ره که همه علائم نامبرده تو یه فرد صفراوی دیده شه، اما اگه بیشتر این علائم در فردی مشاهده شه، میشه گفت که به احتمال زیاد فرد دارای سوء مزاج صفراویه.

 

راه های کمک کننده به درمان لاغری در صفراوی مزاج ها: از اونجایی که این افراد دارای مزاج گرم و خشک هستن، به کار گیری مواد غذایی سرد و تر واسه زیاد شدن وزن به همراه پیشنهادای غذایی طب نوین به درد بخور هستش.

مواد غذایی سرد و تر: لبنیات به خصوص شیر و ماست شیرین، مرکبات، انار، تمشک، بادام بدون پوست نازک قهوه ای، ماءالشعیر، کاسنی، عدسی، هندوانه، گوشت گاو، گوساله، ماهی و سکنجبین. عرق کاسنی یکی از بهترین موادیه که واسه دفع صفرا در این افراد پیشنهاد می شه. مخلوط سرکه، کاسنی و شکر (۱ قاشق غذاخوری ۳ بار در روز) پیشنهاد می شه.

اشتهاآورهای به درد بخور در صفراوی مزاجا: نمونه هایی از اشتهاآورها در افراد لاغر صفراوی عبارتند از رب انار به اندازه نصف قاشق غذاخوری یا ۳ قاشق غذاخوری آب انار و یا به کار گیری عرق کاسنی قبل از غذا.

روغنای به درد بخور واسه پوست صفراوی مزاجا: به دلیل خشکی پوست در افراد صفراوی، به کار گیری روغنای کاهو و بنفشه روی پوست و ماساژ زمونه ای بدن به مدت ۱۰-۱۵ دقیقه پیشنهاد می شه. افزایش رطوبت به زیاد شدن وزن کمک می کنه.

بیشتر افراد لاغر دارای یکی از دو مزاج گرم و خشک(سوء مزاج صفراوی) و یا مزاج سرد و خشک(سوء مزاج سوداوی) هستن. خشکی بدن دلیلی بر لاغری این افراده. پس رفع خشکی و افزایش رطوبت بدن، یه راه حل مشترک واسه درمان لاغری در کنار به کار گیری یه رژیم غذایی مناسب و تغییر در روش زندگیه

علائم افراد سوداوی

علائم عینی: ۱) لاغر استخوانی ۲) وجود رگه های مشکی در چشم ۳) رنگ تیره پوست ۴) موهای فرفری (نه به اندازه افراد صفراوی)، پرپشت و متراکم ۵) قفسه سینه کوچیک ۶) سیاهی زیر چشم ۷) پوست زبر و سرد ۸) ترشی طعم دهن

علائم ذهنی: ۱) اشتهای کاذب ۲) خواب زیاد و سبک ۳) نفخ ۴) احساس کشیدگی در مجاری ادراری

البته انتظار نمی ره که همه علائم نامبرده در فرد سوداوی دیده شه، اما اگه بیشتر این علائم در فردی مشاهده شه میشه گفت که به احتمال زیاد فرد دارای سوء مزاج سوداوی (سرد و خشک) است.

 

راه های کمک کننده به درمان لاغری در سوداوی مزاج ها: در کنار پیشنهادای عادی تغذیه ای در این افراد، اصلاح تغذیه ای به وسیله به کار گیری مواد غذایی گرم و تر باید انجام بشه. از جمله مواد غذایی گرم و تر میشه به مصرف شربت عسل، بادام به همراه پوست نازک قهوه ای، ماءالشعیر (جهت رفع خشکی بدن)، شلغم، گوشت گوسفند، پرندگان و شترمرغ اشاره کرد. در افراد سوداوی مواد غذایی سرد و تر باید به همراه مصلحات (زیره، دارچین، زنجبیل، نعناع، زعفران و…) مصرف شه.

اشتهاآورهای به درد بخور در سوداوی مزاجا: عرق ترخون یا عرق بومادران به اندازه ۱ قاشق غذاخوری ۳ بار در روز نیم ساعت قبل از غذا واسه افزایش اشتها در افراد سوداوی خوبه.

روغنای به درد بخور واسه پوست سوداوی مزاجا: ماساژ زمونه ای بدن به وسیله روغن بنفشه یا روغن بادام به مدت ۱۰-۱۵ دقیقه در روز هم واسه رفع خشکی بدن مناسبه.

 

پیشنهادای مشترک واسه درمان لاغری در صفرا و سوداوی مزاجا

۱) غذاهای سرخ کردنی به دلیل خشکی و کمی رطوبت در این افراد خیلی مناسب نیس. غذاهای کبابی و ً آب پز مناسب تره.

۲) از اونجایی که بیش ترین ساعت جذب و دفع مواد غذایی ۱۰ صبح تا ۶ بعدازظهره، در این بازه وقتی تلاش شه از مواد غذایی نشاسته ای مانند سیب زمینی آب پز و ماکارونی بیشتر استفاده شه. موز، مویز، شیر برنج، حریره بادام، ارده و شیره خرما در این دامنه وقتی بهتره مصرف شه.

 

مزاج در افراد لاغر

بیشتر افراد لاغر دارای یکی از دو مزاج گرم و خشک (سوء مزاج صفراوی) و یا مزاج سرد و خشک (سوء مزاج سوداوی) هستن. خشکی بدن دلیلی بر لاغری این افراده. پس رفع خشکی و افزایش رطوبت بدن، یه راه حل مشترک کمک کننده واسه درمان لاغری در کنار به کار گیری یه رژیم غذایی مناسب و تغییر در روش زندگیه.

 

جمع بندی

پیروی از رژیم غذایی مناسب و تغییر در روش زندگی با در نظر گرفتن مزاج، می تونه موفقیت شما رو در رژیم زیاد شدن وزن بالا برد.

نسخه بوعلی سینا واسه کمک به درمان لاغری (افراد صفراوی و سوداوی): صبحا پس از ۱۰ دقیقه طناب زدن، ۱ لیوان شیر که با ۵-۶ عدد خرما مخلوط شده، استفاده شه.


Author: ماه نشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *