افزایش وزن با ۶ نوع دارو | اطلاعات دارویی

زیاد شدن وزن با ۶ نوع دارو

 

بعضی داروها باعث بروز چاقی در بدن مصرف کنندگان می شن. از جمله این داروها می تونیم داروهای ضدافسردگی، آنتی هیستامین ها, داروھای کاھنده خون و داروهای ضد بارداری رو نام ببریم. درادامه با مشکلات جانبی هر کدوم از این داروها و روشای مقابله با این مشکلات آشنا شید.

داروهایی که به طور عادی مصرف می کنین نقش مهمی در دچار شدن به اضافه وزن و چاقی دارن.

استروئیدھا: مصرف دراز مدت استروئیدھا در آدمایی که به مریضی ھایی مثل آرتریت، آسم و مریضی ھای گوارشی گرفتار ھستند، احتمال افزایش زن رو بالا می بره. این داروھا، اشتھا رو زیاد کرده و در دراز مدت منجر هم اینکه وزن می شن. اگه مجبور ھستید که از استروئیدھا به مدت طولانی استفاده کنین، با دکتر خود در مورد امکان کاھش دوز دارو مشورت کنین.

داروھای ضد افسردگی: سروتونین و دوپامین موجود در این داروھا که انتقال دھنده ھای عصبی ھستند که با ایجاد لذت و شادی در ارتباطند، اشتھا رو هم واسه خوردن، بیشتر می کنن. البته، مشکلات جانبی این داروھا از یکی به یکی دیگه، فرق داره. اگه نگرانی وزن دارین، حتما در مورد قطع مصرف این داروها با دکتر مشورت کنین.

داروهای ضد بارداری: این داروها باعث آزادسازی ھورمون پروژسترون در بدن می شن. پروژسترون منتهی به افزایش اشتها می شه. داروھای ضدبارداری، باعث احتباس آب در بدن می شن.

داروھای بسته کننده بتا: نباید از مصرف داروھای کاھنده خون به دلیل ترس از چاقی، دوری کرد و حتما باید از دکتر بخواھید که داروی جانشین واسه شما در نظر بگیره. دکتر ممکنه که به جای داروھای قدیمی، داروھای مسدودکننده بتای جدیدتر، یا داروھای مسدودکننده کانال کلسیم و یا محدودکننده ھایACEرا تجویز کنه. ھمچنین باید مراقب رژیم غذایی خود باشین تا قند و شکر کمتری داشته و عوضش، میوه و سبزیجات تازه بیشتری استفاده کنین و فعالیت بدنی بیشتری هم داشته باشین.

انسولین: بعضی از داروھای انسولین تو یه سری از آدما به زیاد شدن وزن منجر می شه. علاوه بر این، خیلی از افراد گرفتار به دیابت، یا چاق ھستند و یا در برابر دچار شدن هم اینکه وزن قرار دارن. بیشتر این افراد، جنب و جوش بدنی کافی ندارن و انرژی کافی نمی سوزونن. واسه جلوگیری از زیاد شدن وزن باید زیر نظر دکتر، یه برنامه ورزشی واسه خود ترتیب بدھید. پیاده روی به مدت نیم ساعت در روز هم اثرات زیادی بر وضعیت قند خون و وزن فرد داره.

آنتی ھیستامین ھا: مصرف آنتی هیستامین به مدت طولانی اثراتی مانند اضافه وزن داره. پس، اگه واسه پایین اومدن تب و به صورت موقتی از آنتی ھیستامین استفاده شه، اثری روی زیاد شدن وزن نخواھد گذاشت. اگه به ھر دلیلی مجبور ھستید که از آنتی ھیستامین به مدت طولانی استفاده کنین، با دکتر خود مشورت کنین تا در صورت صلاحدید، داروی مشابھی واسه شما تجویز کنه.

آوای سلامت

.

منبع : hidoctor.ir

Author: ماه نشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *