افزایش وزن با استفاده از قرص های ضدبارداری | اطلاعات دارویی

زیاد شدن وزن با به کار گیری قرصای ضدبارداری

خانمای که واسه پیشگیری از بارداری، از قرصای ضد بارداری استفاده می کنن حواسشون به زیاد شدن وزن باشه. چون قرصای ضد بارداری باعث افزایش اشتها می شه که در آخر این موضوع منتهی به چاقی می شه. در این مقاله به مشکلات قرص های ضد بارداری پراختیم. با ما همراه شید.

یه داروساز گفت: خانمایی که داروهای ضد بارداری مصرف می کنن مراقب زیاد شدن وزن شون باشن چون که این دسته از داروها اشتها آور بوده و باعث چاقی می شه و چاقی به خودی خود، که مادر بیماریا حساب شده مشکلات جدی چون بیماریای قلبی و عروقی رو داره.

دکتر کاوه سالارمند گفت: قرصای ضد بارداری جزء داروهایی هستن که نمیشه گفت بدون آسیب هستن، شاید شایع نباشه اما به هرحال هر داروی شیمیایی علاوه بر فوایدش دارای مضرات جانبی هم هست. افزایش اشتها، حالت تهوع، مشکلات گوارشی و ایجاد موهای زائد از شایع ترین مشکلاتیه که به دنبال به کار گیری این دسته از داروها گریبان گیر زنان می شه.

ایشون در ادامه اضافه کرد: یکی از عوارضای غیر شایع و البته خطرناک داروهای ضدبارداری بروز سرطان سینه و گردن رحم در سنین بالاست اینم بگیم زنان با مصرف کوتاه مدت داروها درگیر اینطور آسیب ای نمی شن، اما ممکنه با مصرف دراز مدت اون (حدود ۵سال) هم دچار بعضی از مشکلات این قرصا شن. البته قرصای ضد بارداری در کنار این مشکلات، فایده هایی هم واسه زنان داره، پروژستورون موجود دراین قرصای ضد بارداری مراقبت کننده در برابر سرطانه. داخل بافت رحم دارای لایه ایه به نام آندومتر، قرصای ضدبارداری خطر دچار شدن به سرطان آندومتر رحم رو کم می کنه.

به گفته سالارمند، داروهای ضدبارداری خطر مشکلات قلبی و عروقی در آدمایی که سیگار میکشن رو کمی بالا می بره. «ترومبوآمبولی وریدی» که باعث لخته شدن خون داخل وریدا می شه درزمان تحقیقات فهمیدن آدمایی که داروهای ضد بارداری استفاده می کنن بیشتر به این آسیب گرفتار می شن. داروهای ضدبارداری قدیمی مانند اچ دی ، ال دی عوارضشان نسبت به داروهای نوین تر بسیار بیشتره. امروزه داروهای جدیدی وارد بازار شدن که مشکلات شون به نسبت بسیار پایین اومده.

این داروساز پیشنهاد کرد: زنائی که به این داروها نیاز دارن باید چند نکته رو به یاد دارا باشن مهم تره اینکه از داروهای نوین تر که ترکیبات کم ضرری دارن استفاده کنن، نکته دیگه در مورد دوره مصرفه خانوما حتما به صورت متناوب این دسته از داروها رو استفاده کنن. پرومویی، فشارخون، لکه بینی و ایجاد جوش عارضه های داروهای قدیمی هستن که با ورود داروهای جدیدتر خیلی از این زیانا برطرف شده.

ایشون در مورد رابطه داروهای ضدبارداری با نازایی یادآوری کرد: داروهای ضدبارداری می تونن میل جنسی رو در زنان کم کنه اما احتمال دچار شدن به نازایی بسیار کمه و گسترش بالایی نداره. بیشتر این مشکلات در زنائی اتفاق میفته که دارای یه آسیب زمینه ای باشن مثلا مصرف قرصای ضدبارداری در آدمایی که میگرن دارن باعث شدید شدن اون می شه.

سالارمند در مورد تداخل داروهای ضدبارداری به جام جم آنلاین گفت: هیچ دارویی موجود نیس که تداخل دارویی نداشته باشه. آنتی بیوتیکا اثر داروهای ضدبارداری رو کاهش میدن. اگه همراه با پنی سیلین ها و تتراسایکلینا از داروهای ضدبارداری استفاده می کنین بهتره روشای دیگه جلوگیری از بارداری رو هم در پیش بگیرین. داروهای ضد صرع، ضد انعقادخون و ضد تشنج هم اثر قرصای ضد بارداری رو کم می کنه. داروهای ضد بارداری خوراکی می تونه تاثیر بعضی از داروها رو پایین آورد مانند داروهای آروم بخش و خواب آور. علاوه بر اونم می تونن مشکلات بعضی از داروها رو مانند داروهای ضدافسردگی و داروهای تنگی نفس زیاد کنه. پس اگه افراد قرص خاصی رو مصرف می کنن حتما با دکتر خود مشورت کنن.

این داروساز اخطار داد: داروهای ضدبارداری به دلیل تغییر در هورمونای بدن می تونه ایجاد کننده مریضی افسردگی شه اما نیاز به گفتن این آسیب خیلی شایع نیس. تغییر خلق، بروز عصبانیت، کاهش میل جنسی از عواقب تغییرات هورمونی به وجود اومده به وسیله این دسته از داروهاست. اما در کنار این دسته از مشکلات داروهای ضدبارداری از بروز سندورم پلی کیستیک در بانوان جلوگیری می کنه هم اینکه خطر پیدایش شکلای جور واجور کیست در تخمدان رو کم می کنه.

ایشون در مورد تبلیغات داروهای بارداری و ضدبارداری در فضای مجازی و ماهواره ها گفت: داروهایی که در داخل ماهواره تبلیغ می شن اصلا تایید شده نیستن. از وقتی که یه دارو تولید می شه و تا وقتی که وارد بازار شه یه دوره وقتی ۱۰ سال زمان می بره در این مدت زمان شکلای جور واجور تحقیقات جور واجور علمی روی دارو انجام شده تا مورد تایید و مجوز سلامت قرار بگیره حال داروهایی که از راه ماهواره تبلیغ می شه بیشتر جنبه تجاری دارن و اصلا ترکیبات اونا مشخص نیس و اکثرا در کارگاه ها تولید می شه و این دوره ۱۰ ساله و تحقیقات بالینی رو هم طی نکردن.

سالارمند تاکید کرد:هر دارویی که مورد تایید باشه و در فهرست رسمی داروهای کشور قرار گرفته باشه ۱۰۰درصد در داروخانه ها هست و در مورد سلامت اون دارو به جربزه میشه ضمانت داد. اما داروهایی که خارج از داروخونه به فروش می رسه علاوه بر اینکه سودی واسه فرد رقم نمی زنه بلکه باعث پیدایش مشکلات جدی تر هم می شن.

اون اعلام کرد: اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین داروهای ضد بارداری واسه آقایون تا به امروز ساخته نشده و افراد اگه تبلیغاتی در ماهواره در اینجور موضوعی دیدن بدونن که غلطه.

سالارمند پیشنهاد کرد: خانمایی که داروهای ضد بارداری مصرف می کنن مراقب افزایش وزنشون باشن چون که همونجوریکه گفتیم این دسته از داروها اشتها آور هستن و باعث چاقی می شن و تنها چاقی که مادر مریضی هاست مشکلات جدی چون بیماریای قلبی و عروقی رو بوجود می آورد. پیشنهاد می شه در کنار مصرف این دسته از داروها رژیم غذایی خود رو رعایت کنن و حتما ورزش رو در برنامه روزانه خود جا بدن و اگه درزمان مصرف آسیب ای دیدن بدون این دست اون دست کردن مصرف دارو رو قطع کنن و از بقیه روشای جلوگیری از بارداری استفاده کنن. زنان بالای ۳۰ سال دست کم تا ۵ سال مجاز به مصرف این داروها هستن پس از مصرف دراز مدت اون دوری کنین.

به گفته ایشون، زنان دقت دارا باشن اگه بعد از یه مدت مصرف، سیکل قاعدگیشان بهم ریخت یا قاعدگیای نامنظمی داشتن و هم اینکه اگه دچار خونریزیای غیرعادی شدن حتما باید به دکتر مراجعه کنن و ساده از این موضوع نگذرند. نکته مهم دیگه در مورد درست مصرف کردن این دسته از داروهاست یعنی تاثیر این داروها وابسته به زمان مشخص خوده و اگه وقتی از یاد بردین که قرصتون رو بخورین از روشای دیگه بارداری استفاده کنین چون که اگه باردار باشین و از این دسته داروها استفاده کنین مشکلات خطرناک و جدی واسه جنین به وجود میاد.

.

منبع : hidoctor.ir

Author: ماه نشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *