افزایش نشاط و انرژی با تغذیه صحیح | تغذیه سالم

افزایش نشاط و انرژی با تغذیه درست

در میان شکلای جور واجور خوراکیا، موادغذایی تنظیم کننده قندخون (مثل برنج قهوه ای، نون کامل و…) نقش بیشتری در بانشاط تر کردن ما دارن و باعث بهتر شدن خلق و خو می شن…

امروز تعدادی از این خوراکیا و بعضی از عادتای غذایی موثر در افزایش نشاط و انرژی رو تقدیم حضورتون می کنیم.

۱. آجیل خام

مغزهای خامی مانند پسته، بادام و بادام هندی، پروتئین و منیزیم قابل توجه ای دارن. منیزیم نقش کلیدی در متابولیسم قند و تامین انرژی بدن بازی می کنه پس خوردن منابع غذایی شامل اون مانند غلات کامل و بعضی ماهیا (مانند مغزهای یاد شده) باعث انرژی داشتن شما در طول روز می شه.

۲. گوشت بدون چربی

گوشت بدون چربی گوساله، بوقلمون و پوست گرفته مرغ، از منابع پروتئین هستن و پر از اسیدآمینه ای به نام تیروزین هستن. این اسید آمینه تقویت کننده سطح دو ترکیب شیمیایی به اسمای دوپامین و نوراپی نفرینه که در افزایش تمرکز نقش دارن. این گوشتا ویتامین B12 هم دارن و دریافتشان از بروز بی خوابی و افسردگی پیشگیری می کنه پس واسه داشتن اخلاق بهتر، اونا رو در وعده های اصلی تون بذارین.

۳. ماهی چرب

ماهیای چرب مانند ماهی سالمون، پر از اسیدهای چرب امگا ۳ هستن که از بدن در مقابل افسردگی و بیماریای قلبی مراقبت می کنه. به غیر از ماهیا، مغزها و شکلای جور واجور سبزی های برگ سبز تیره اثری دارن. به خاطر همین، پیشنهاد می شه در هفته ماهی رو هم از قلم نندازین.

۴. سبزیای برگ سبز

فولاتی که از راه مصرف سبزیای برگ سبز مثل اسفناج و کاهو دریافت می شه، احتمال دچار شدن به افسردگی رو کم می کنه. به خاطر همین مصرف سالاد جفت و جور شده از اونا در طول روز پیشنهاد می شه.

۵. آب

دریافت آب کافی هم از بروز خستگی پیشگیری می کنه. تحقیقات نشون دادن کم آبی (حتی در حد متوسط) می تونه به کاهش متابولیسم بدن منجر و موجب شه تا انرژی کمی در طول روز داشته باشین. راه حل این مشکل بسیار ساده س!؛ نوشیدن کافی آب و دیگه نوشیدنیای غیرشیرین در طول روز.

۶. فیبر فراوون

دریافت فیبر به داشتن انرژی و نشاط در طول روز کمک می کنه اما خیلی از افراد فیبر کافی دریافت نمی کنن. می تونین با مصرف بیشتر لوبیا، شکلای جور واجور میوه و سبزی تازه و دانه های کامل مقدار فیبر دریافتی تون رو تنظیم کنین و به حد قابل قبولی برسونین.

۷. میوه ها و سبزیای تازه

راه دیگه حفظ آب بدن و انرژی داشتن، خوردن میوه ها و سبزیای تازه س که به طور طبیعی آب دارن، مثلا یه سیب یا چند ساقه کرفس. دیگه مواد غذایی تامین کننده آب لازم شامل جوی دوسر و پاستایی هستن که در غذاهای آبداری مانند سوپ پخته می شن و بین گرما دیدن، آب به خود جذب می کنن.

۸. قهوه

کافئین موجود در قهوه، متابولیسم بدن رو زیاد می کنه و به تقویت قوای فکری و انرژی بدن کمک می کنه. البته خوردن یه فنجون کوچیک قهوه خاصیت تقویت کنندگی بیشتری در مقایسه با فنجانی بزرگ تر از این نوشیدنی داره. البته اگه قهوه باعث بی خوابی تون می شه، نباید اونو زیاد بخورین چون در این صورت بی خوابی، باعث بی انرژی بودنتون در طول روز می شه.

۹. چای

شما از چای هم می تونین کافئین دریافت کنین. مطالعه ها نشون دادن این نوشیدنی هم سطح هوشیاری و کارایی فرد رو بالا می بره، به تقویت حافظه کمک می کنه و یه انتخاب مناسب در زمان هاییه که افراد استرس دارن و لحظات سختی رو می گذرونن.

۱۰. شکلات تلخ

تیکه ای کوچیک از شکلات تلخ هم به باانرژی بودن کمک می کنه چون کافئین موجود در شکلات با داشتن ترکیبی تحریک کننده به نام تئوبرومین، باعث پرانرژی شدن مصرف کننده در طول روز می شه.

۱۱. صبحونه فیبردار

صبحونه یه فرصت طلایی واسه افرادیه که میخوان، در طول روز انرژی داشته باشن. بررسیا نشون دادن آدمایی که صبحونه می خورن، اخلاق بهتری در مقایسه با آدمایی دارن که صبحونه نمی خورن. البته بهترین صبحونه ها، منشأ گیاهی دارن و دارای فیبر فراوون هستن یعنی از غلات کامل و مقداری پروتئین تشکیل شدن.

۱۲. تعدد وعده های کوتاه

خوردن وعده های زیاد به باانرژی بودن در طول روز کمک می کنه و باعث ثابت نگه داشتن سطح قندخون می شه. البته خوردن وعده های کوچیک (هر ۳ تا ۴ ساعت یه بار) بیشتر از وعده های بزرگ اینجور اثری داره. کره بادام زمینی مالیده شده روی برشی از نون جفت و جور شده از آرد کامل، نصف یه ساندویچ بوقلمون با سالاد یا مقداری غلات صبحونه ای با شیر نمونه هایی از این وعده های کوچیک اما باارزش تغذیه ای فراوون هستن.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش تغذیه سالم زندگی سالم سایت آکا

Author: ماه نشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *